ВИТА ПРОСТАТА ЦЕНТЪР
„Вита Простата Център” предлага възможност за диагностика и лечение на простатната жлеза. Информацията е представена достъпно за широк кръг потребители и дава отговор на най-често задаваните въпроси от пациентите.
Простатната жлеза се намира пред пикочния мехур при мъжете. При уриниране урината преминава през простатната жлеза. Жлезата отделя секрет, необходим за пренасяне на сперматозоидите. Простатата не отделя хормони. При мъже над 35-годишна възраст започва хиперплазия (възпроизводство) на простатни жлези, с което постепенно се увеличава обемът на простатата. Този процес е индивидуален и въздейства различно при всеки пациент. Част от пациентите с увеличена простатна жлеза нямат оплаквания и нарушено уриниране. Необходимо е да се знае, че увеличаването на простатата не крие риск от възникване на карцином на простатата. Това са два независими един от друг процеса.
Диагностиката на простатната жлеза има две основни цели. Едната цел е да се определи въздействието на простатата върху уринирането – затруднено или напълно невъзможно уриниране. Втората цел на диагностиката е да се определи има ли съмнение за карцином (рак) на простатата.
Кога трябва да се диагностицира един пациент?
Пациентите посещават уролог най-често при оплаквания от нарушено уриниране. Важно е да се знае, че карциномът (рак) на простатата произхожда най-често от периферната зона на жлезата, относително встрани от пътя на урината, което не води до нарушено уриниране. Ето защо пациентите с карцином на простатата много често нямат оплаквания и откриването на диагнозата става случайно.
Необходимо е мъжете да започнат посещението при уролог на 50-годишна възраст. Ако бащата на пациента е бил с доказан рак на простатата, то прегледите започват на 40-годишна възраст.
Как се диагностицира доброкачествената простатна хиперплазия – ДПХ, популярна още като аденом на простатата?
Пациентът посещава урологичния кабинет за среща с уролог. Урологът разпитва и изслушва разказа на пациента за неговите оплаквания от нарушено уриниране и за други заболявания.
Извършват се следните изследвания:
- Урина седимент за откриване на инфекция в урината
- Взимане на венозна кръв за туморен маркер Простато Специфичен Антиген – ПСА. Препоръчително е да се изследват две фракции на ПСА – тотален и свободен ПСА.
- Извършва се абдоминална ехография за общо изследване на пикочната система – бъбреци, пикочен мехур, обем на простатата. Необходимо е пикочният мехур да бъде изцяло изпълнен с урина, за да се отграничат границите му и се определи повърхността на стената му. Пациентът уринира и отново се извършва ехография на пикочния мехур за остатъчна урина.
Как се диагностицира карцином (рак) на простатата?
Диагностиката на рака на простатата има два етапа – да открие съмнение за рак и втори етап – да докаже или отхвърли тези съмнения. Двата етапа протичат така:
Пациентът изследва ПСА тотален и препоръчително и свободен ПСА. Урологът извършва ректално дигитално изследване на простатата – така нареченото ректално туширане.
С този метод урологът палпира простатата и търси твърди, съмнителни за рак участъци от простатата. С този метод се изследва периферната част на жлезата, от която най често произхожда ракът. Методът е задължителен и неотменим. Той е независим от стойностите на ПСА. След извършване на двата метода – ПСА и ректално туширане, урологът може да приложи и трансректална ехография, ако диагнозата е неясна.
При съмнение за карцином на простатата пациентът подлежи на биопсия на простатата. Простатната биопсия е единственият доказателствен метод за карцином на жлезата.
Изследването на генетичния маркер PCA3 не доказва и не отхвърля диагнозата, и не може да замени биопсията.
Биопсия на простатата
Биопсията на простатната жлеза е утвърден и доказан метод в световната практика. Най-често се извършва през ректума, като биопсичната игла се въвежда чрез трансректален трансдюсер – Трансректална тру-кът пункционна биопсия на простатата. Взима се материал от най-малко 6-8 участъци от жлезата с цел да се докаже къде се намира карциномът – извършва се локално стадиране. Важно е да се отбележи, че простатната биопсия е планова диагностика и не трябва да се извършва спешно и прибързано. Резултатът от нея става основа за следващите етапи на диагнозата и избора на лечение на пациента.
Във „Вита Простата Център” се извършва биопсия на простатата под трансректален ехографски контрол по изискванията на съвременните стандарти.
Методи на лечение на простатата във „Вита Простата Център”
„Вита Простата Център” разполага с всички класически съвременни ендоскопски методи за лечение на заболявания на простатата.
Оперативно лечение на Доброкачествената Простатна Хиперплазия (Аденом на простатата)
- Трансуретрална монополярна резекция на простатата – ТУР на простата
- Трансуретрална биполярна резекция на простатата – ТУРбипо на простатата
- Трансуретрална лазерна инцизия на простатата – ТУЛИ на простата
- Трансуретрална лазерна вапоризация на простатата – ТУЛАВ на простата
- Трансуретрална лазерна резекция на простатата – ТУЛАР на простата
Оперативно лечение на карцином на простатата
- Лапароскопска радикална простатектомия – Ендоскопска Екстраперитонеална Радикална Простатектомия - ЕЕРПЕ
Имате въпрос? Ще се радваме да Ви отговорим!
Изпрати запитванеКонтакти
София 1407
КОНТАКТИ:
ВИТА База 2 - ул. “Филип Кутев“ №10
Телефони: 024522000
Е-mail: hernia@vita.bg