д-р Николай Милушев споделя за съвременните методи в комплексното лечение на бъбречно-каменната болест
Д-р Николай Милушев, уролог в МБАЛ „Вита”: Софтуерът CITIUS ни прави лекари от 21 век!
Уважаеми д-р Милушев, какво е вашето мнение за специализирания медицински софтуер CITIUS?
Д-р Милушев: Тази програма ни улесни извънредно много в ежедневната ни практика. Във всички случаи на бъбречно-каменна болест се прави химичен анализ на експулсиран камък, а чрез CITIUS се анализира метаболизмът на пациента. След обобщаване на данните изготвям терапевтичен и диетичен план, както и прогноза за рецидиви. Ползвам CITIUS при всеки един случай на БКБ.
Как CITIUS Ви помага в практиката?
Д-р Милушев: Улеснява ме да диагностицирам причината за образуване на камъни и да се мотивирам по-добре пред пациента защо трябва да спазва диета и да се храни с определени храни, а други да избягва. В определени случаи освен изследването за общ калций, след препоръката на софтуера изследвам йонизиран калций и търся нарушения в калциевата обмяна и техните причини.
Софтуерът CITIUS дава академичност на диагностиката и едновременно с това онагледява пред пациента дейността на лекаря. Аз вярвам, че пациентите трябва да бъдат добре информирани, за да съдействат максимално на лекаря. Никой не може да се лекува, ако не е съпричастен към лечението си!
От колко време ползвате софтуера?
Д-р Милушев: От около година. Преди да работя с него сам правех таблици с диети при различните видове камъни. Събирах информацията от практически ръководства на фитотерапевти (Петър Димков, Д-р Памуков и др.) и направих кратък синтез за препоръчителната диета и фитотерапия, както и оптимална хидратация за различните видове литиаза. Сега CITIUS прави това вместо мен. Това е програма, която разполага с огромна база данни, с която се прави индивидуална оценка на всеки пациент и препоръчва най-добрата диета конкретно за него.
В кръга на шегата, използването на CITIUS привнесе академичност в практиката ми и вече не практикувам като обикновен билкар.
Казвате, че показвате своите методи на диагностика и лечение на всеки един от вашите пациенти. Винаги ли ви разбират? А хората, които не работят с компютри и софтуер?
Д-р Милушев: Отдавна нашата професия не е забулена в тайна. Давал съм CITIUS на флашка или CD на пациенти сами да си го инсталират и ако искат, да се самоконтролират. Разпечатвам им метаболитната оценка и терапевтичния план, както и диетата на хартия. Там пише всичко - какви медикаменти и хранителни добавки да приемат, с какво да се хранят и кои храни са им забранени. Пациентите имат нужда от това! Те трябва да разбират смисъла на действията си, за да са мотивирани и съдействат на лекаря да контролира заболяването им!
Смятате ли, че софтуерът трябва да бъде достъпен за ползване само от лекари?
Д-р Милушев: Категорично не. Одобрявам, че CITIUS е достъпен на вашия сайт в сектор „За лекари” (бел. ред. http://www.bkb.bg/за-лекари/калкулатор) и не е необходимо да защитавате CITIUS с парола. Информираният пациент е достатъчно разумен, за да оцени сложността на проблемите и да потърси консултация със специалист. Ние, лекарите, сме тези, които ще преведем пациентите през дебрите на науката, но не е необходимо да ги носим на гръб. Посредством знанията, които получават от нас и от вашия сайт, те се чувстват спокойни и уверени в правилността на лечението си!
Бихте ли препоръчали CITIUS на своите колеги и защо?
Д-р Милушев: Естествено, препоръчвам го най-настоятелно. Този софтуер ще им спести време и усилия и ще ги накара да се чувстват като лекари от ХХI, а не от XIX век!
Д-р Николай Милушев
Завеждащ Урологично отделение в МБАЛ "ВИТА", гр. София, ул. "Драговица" №9
телефон за записване:
регистратура: 960-49-50 и директен: 960-49-65, Работно време: от понеделник до петък: 08:00 - 14:00 ч.
Д-р Николай Милушев
Завършва медицина (1989) в Медицинска академия – София, специалност по урология (1996). Ординатор в АГ комплекс на МБАЛ Перник (1989–1992), научен сътрудник ІІ ст. и практикуващ лекар в НМТБ „Цар Борис ІІІ” (1992–2006).
Областите, в които основно насочва професионалното си развитие: диагностика и лечение на бъбречно-каменна болест, възпалителни и туморни заболявания на пикочно-половата система, мъжко безплодие.
Член на Българския лекарски съюз, на Българското урологично дружество и на Европейската урологична асоциация. Следдипломни квалификации: диагностичен и терапевтичен ултразвук в урологията (1996); семинология (1993); работа с йонизиращи лъчения (2008); имплантация на тъкани, (Виена, 2009).
Работи с английски и руски език.
В момента завежда урологичното отделение в МБАЛ „Вита” и е консултант в МДЦ “Дженерали Закрила”.
Имате въпрос? Ще се радваме да Ви отговорим!
Изпрати запитванеКонтакти
София 1407
КОНТАКТИ:
ВИТА База 2 - ул. “Филип Кутев“ №10
Телефони: 024522000
Е-mail: hernia@vita.bg